OKOLÍ

Tipy na výlety

Tip. č. 1

Svatý Tomáš a Vítkův Kámen

Svatý Tomáš (německy St. Thomas; 995 m) je horská vesnice, patřící do obce Přední Výtoň, přístupná po dlouhých úzkých horských silničkách. Žije v ní asi 20 obyvatel. Nedaleko (300 m) od osady je hrad Vítkův kámen.
Kostel na Svatém Tomáši byl vystavěn roku 1348 Petrem I. z Rožmberka. Z chátrající budovy v totalitních časech se po revoluci stala ojedinělá rekonstruovaná památka, kterou ročně navštíví mnoho turistů. V kostele, zasvěcenému Kristovu utrpení, se pravidelně slouží mše. V okolí osady je pozůstatek z dob nedávno minulých. Můžete spatřit objekty kasáren a protivzdušné obrany totalitního režimu. Zhruba 1 km východně od osady se rozprostírá přírodní památka.

Nejvýše položená zřícenina v Čechách se nachází jen pár stovek metrů nad osadou Svatý Tomáš. Hrádek byl vystavěn v polovině 13. století Vítkem z Krumlova. Za totality byla celá oblast pro civilisty uzavřena, prostory využívalo vojsko. Po pádu železné opony se však musel vyhlásit zákaz vstupu do areálu opět, tentokráte z důvodu špatné statiky. Hrádku se ujalo občanské sdružení Vítkův Hrádek a po rekonstrukci zříceniny byla v létě 2005 slavnostně otevřena rozhledna v útrobách hradu.


Tip č. 2

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter založen v roce 1259 Vokem I. z Rožmberka. Návštěvníci mohou nahlédnout do klášterního kostela, dostavěného ve 14. století. Dále pak do postranní a obrazové galerie, knihovní chodby, Teologického a Filosofického knižního sálu.

V turistickou sezónu od 1. května do 30. září otevřeno denně mimo pondělí – dopoledne: začátek první prohlídky v 9:30 a poslední prohlídky v 11:30, odpoledne: začátek první prohlídky v 12:30 a poslední prohlídky v 17:00. V neděli pouze od 12:30 do 17:00 (začíná poslední prohlídka)! Mimo turistickou sezónu od 1. října do 30. dubna jsou prohlídky pouze na základě rezervace předem (nutno objednat).


Tip č. 3

Poštovní muzeum Vyšší Brod

Muzeum je situováno v prostorách kláštera. V muzeu naleznete stálou expozici poštovnictví od poloviny šestnáctého století až po současnost. Nechybí ani velká výstava poštovních vozů, které využíval poštovní úřad v 19. století. Atmosféru dokresluje velké množství tematických obrazů, uniforem, cedulí a nechybí ani ukázka pracovišť poštovních úředníků.
V dubnu až říjnu je muzeum otevřeno denně kromě pondělí a vždy v rozmezí 9 – 12 , 13 – 17 hod. Prodej vstupenek končí v 11.30, resp. v 16.30 hod. Od listopadu do března je možné muzeum navštívit po předběžné domluvě.

V turistickou sezónu od 1. května do 30. září otevřeno denně mimo pondělí – dopoledne: začátek první prohlídky v 9:30 a poslední prohlídky v 11:30, odpoledne: začátek první prohlídky v 12:30 a poslední prohlídky v 17:00. V neděli pouze od 12:30 do 17:00 (začíná poslední prohlídka)! Mimo turistickou sezónu od 1. října do 30. dubna jsou prohlídky pouze na základě rezervace předem (nutno objednat).


Tip č. 4

Hrad Rožmberk

První zmínku o hradu, vystavěném na důležité stezce mezi vyšebrodským průsmykem a bohatým horním Podunajím, známe z poloviny 13. století. Ač výhodně strategicky položen, byl hrad za vlády Voka několikrát dobyt. Rozsáhlé stavební rozšiřování stavby spadá do doby okolo roku 1551, kdy byla rodová panství podstoupena Vilémovi z Rožmberka. Za třicetileté války se ocitá hrad v rukou císařského generála Karla Bonaventury Buquoye.

V tomto šlechtickém rodě zůstává hrad až do roku 1945. Dnes má návštěvník na výběr z mnoha nabízených prohlídek – prohlídkový okruh historickým muzeem, velký okruh hradem včetně věže, večerní prohlídky s Bílou paní či noční scénická představení s Bílou paní jmenujme za všechny. Prohlídky hradu trvají i v zimním období.


Tip. č. 5

Zámek Český Krumlov

Historie krumlovského zámku se datuje do první poloviny 13. století. Někdy před rokem 1250 vyrostl na místě dnešního hradu a zámku gotický hrad. Za stavbou hledejme pány z Krumlova. Po vymření tohoto rodu převzali hrad Rožmberkové. Za jejich vlády docházelo k nejrozsáhlejším stavebním úpravám. Roku 1602 kupuje sídlo Rudolf Habsburský.
Císař Ferdinand II. Habsburský pak věnuje majetek Janu Oldřichovi z Eggenberku. Eggenberkové vymírají roku 1719 a na hrad přichází Schwarzenberkové. V roce 1947 je majetek Schwarzenberků převeden do rukou státu. První prohlídková trasa Vás zavede například do zámecké kaple sv. Jiří, čtyř rožmberských renesančních pokojů či do Schwarzenberského barokního apartmá. Při druhé prohlídkové trase, která je zaměřena na rod Scwarzenberků, můžete shlédnout například Schwarzenberskou portrétní galerii či apartmá kněžny Eleonory ze Schwarzenberku. Zámek je otevřen od 1. 4. do 31. 10., denně kromě pondělí.


Tip č. 6

Skiarál Sternstein

Areál Sternstein je ideální volbou pro všechny milovníky zimních sportů. Jen několik málo minut od českých hranic, těsně před městečkem Bad Leofelden naleznete útulné středisko, jež potvrzuje slova z oficiálních webových stránek.

Rodinná atmosféra na Vás dýchá na každém kroku. Ideální volbou se Sternstein stává ve všední dny, kdy máte sjezdovky tařka pro sebe. Ceny jsou taktéž únosné i pro našince a o garanci sněhových podmínek se starají nadmořská výška a sněžná děla. Areál je hojně využíván ve všech ročních obdobích.


Tip č. 7

Skiareál Hochficht

Několik málo desítek kilometrů od našeho penzionu se nachází malebné lyžařské středisko Hochficht. Zde najde milovník zimních sportů veškerý komfort a ideální podmínky pro lyžovaní, snowboarding. Na tři vrcholy rakouské Šumavy Vás dopraví dohromady deset vleků (tři sedačkové). O kvalitě Hochfichtu svědčí i fakt, že je využíván pro evropský pohár FIS.